ŻYCIE PO DRUGIEJ STRONIE NYSY

Blog Portalski. Temat: Życie w Niemczech
Z Panią Renatą Urdas

Logo firmy Libertec

Pani Renata Urdas zdecydowała się wziąć udział w pierwszym wywiadzie przeprowadzonym w ramach projektu „Portalski”. Jest właścicielką „Urdas Immobilien” – biura nieruchomości w Görlitz. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu może nam pomóc we wszystkich kwestiach związanych z życiem w Niemczech, a zwłaszcza w regionie dookoła Görlitz. Jej wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że jest doskonałym doradcą i źródłem wiedzy niezbędnej do bezproblemowego poruszania się po niemieckim rynku nieruchomości. Dzięki intensywnej współpracy z biurami nieruchomości po obu stronach Nysy, Pani Urdas i jej zespół są w stanie w krótkim czasie znaleźć dla swoich klientów nieruchomość spełniającą wszystkie oczekiwania.

Co sprawiło, że pani Urdas przyjechała do Niemiec i jak się teraz tutaj czuje?

Przyjeżdżając tu w 2000 r., chciała zatrzymać się w Görlitz tylko na chwilę. Wkrótce okazało się jednak, że Görlitz to atrakcyjne miejsce do życia. Jej zdaniem integracja i częściowe dostosowanie się do tutejszych warunków nie było trudne. Bliskość granicy i częste kontakty z innymi Polakami zmniejszyły początkowe poczucie bycia „obcym” w Görlitz. Twierdzi jednak, że wciąż brakuje jej miejsca, gdzie Polacy mogliby się spotkać i wymienić pomysłami – i dzięki „Portalski” powinno się to zmienić 😉

Nieruchomości – jakie są różnice między Niemcami a Polską?

Rynek niemiecki charakteryzuje się przede wszystkim wynajmem – 80% Niemców wynajmuje mieszkania. Liczba właścicieli jest znacznie niższa niż w Polsce. Rynek najmu świetnie funkcjonuje – w powiecie Görlitz nie ma problemu z brakiem mieszkań.

Podjąłem decyzję o wyjeździe do Niemiec – co teraz?
Jak należy postąpić?

Najważniejszym warunkiem udanego zamieszkania w Niemczech jest posiadanie pracy. Niezależnie od tego, czy znajduje się po stronie polskiej, czy niemieckiej. Nie ma jednak sposobu na uniknięcie regularnych dochodów. Według pani Urdas (w jej przykładzie rodziny z dwoma dorosłymi i dwójką dzieci), minimalny dochód powinien wynosić 400 euro na osobę dorosłą i 300 euro na dziecko. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można wynająć wszystko – od przytulnego mieszkania z jedną sypialnią do przestronnego mieszkania o powierzchni 150 m2.
Osoby, które nie znają języka, mogą bez problemu zapoznać się z rynkiem mieszkaniowym w tym regionie. Biura nieruchomościowe z polskimi pracownikami nie należą tu do rzadkości. – Nawet z językiem angielskim można dziś zajść znacznie dalej niż jeszcze kilka lat temu.
Pani Urdas również współpracuje z osobami specjalizującymi się w pomocy w rozwiązywaniu takich właśnie problemów.

Jakich cen mogę się spodziewać na rynku wynajmu w regionie Görlitz?

Kaltmiete, czyli „zimny” czynsz obejmuje cenę podstawową, którą płaci się tylko za wynajem mieszkania. Warmmiete, czyli „ciepły” czynsz obejmuje wszystkie dodatkowe koszty (ogrzewanie, woda, sprzątanie budynku, wywóz śmieci,…). Zazwyczaj trzeba jeszcze podpisać dodatkowe umowy dotyczące prądu, internetu i telewizji. Ceny mieszkań jednopokojowych wynoszą od 300 EUR „warm”. Czynsz za wynajem mieszkania wynosi około 4,5-6 EUR „kalt” za m2 plus około 2 EUR za koszty dodatkowe- należy wspomnieć, że Görlitz jest tanią lokalizacją w Niemczech.

Jakie błędy można popełnić podczas przeprowadzki?

Nie powinno się porzucać wszystkiego. Najważniejszą rzeczą przed podjęciem jakichkolwiek innych kroków jest posiadanie umowy najmu – a to najprawdopodobniej będzie możliwe tylko w przypadku posiadania stałej pracy.

Czy istnieje pomoc dla osób, które chcą się tu przeprowadzić?

Dla osób o niskich dochodach przeznaczony jest tzw. zasiłek mieszkaniowy. Ponadto w Niemczech przysługuje zasiłek rodzinny – aby uzyskać dalsze świadczenia socjalne, należy jednak pracować w Niemczech przez dłuższy okres czasu. W Niemczech nie ma mieszkań socjalnych gotowych do zamieszkania.

Kilka końcowych rad od pani Urdas:

  • W razie wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą w danej dziedzinie.
  • Nie należy przyjmować niejasnych ofert, np. od firm konsultingowych.
  • Proś o pomoc, gdy jej potrzebujesz!

Więcej inforamcji

Chciałbyś zagłębić się w temat i uzyskać więcej informacji od pani Urdas? Obejrzyj nasz odcinek z jej udziałem na Youtube lub posłuchaj podcastu!
Czy masz konkretne pytanie, na które nie ma odpowiedzi w naszych materiałach? Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z panią Renatą Urdas.

www.urdas-immobilien.de