Życie w Görlitz

Blog Portalski. Temat: Życie w Niemczech

Logo firmy Libertec

Görlitz nie jest tylko najwschodniej położonym miastem Niemiec, ale także miejscem pełnym niespodzianek.

W tym krótkim blogu, chcielibyśmy poruszyć tylko kilka aspektów i przedstawić wybrane zalety tego miasta.

  1. Warunki mieszkaniowe i ceny
  2. Panorama miasta
  3. Okolice Görlitz
  4. Polonia w Görlitz

1. Warunki mieszkaniowe i ceny

W Görlitz nie tylko łatwo jest znaleźć mieszkanie, ale także można wynająć je naprawdę tanio. Miasto Görlitz ma obecnie stosunkowo wysoką ilość niewynajętych lokali i jest bardzo tanie w porównaniu do niemieckiego wskaźnika czynszów.
Małe 1-2-pokojowe mieszkanie można wynająć już za 300-400 miesięcznie, łącznie ze wszystkimi kosztami. Poszukiwanie mieszkania również nie zajmuje dużo czasu. W Görlitz nie ma długich terminów oczekiwania na oglądanie obiektów ani wielu kandydatów ubiegających się o tę samą nieruchomość. Więcej informacji można znaleźć w naszymostatnim blogu.

2. Panorama miasta

Görlitz – znane powszechnie jako Görliwood – charakteryzuje się przede wszystkim malowniczą starówką i granicą do polskiego Zgorzelca. Wywołuje ona u wielu mieszkańców Görlitz uczucie swojskości.
Oczywiście, jak w prawie każdym mieście, są tu także budynki, które wymagają renowacji. Mimo tego całe miasto znajduje się w dobrym stanie. Przy planowaniu miasta nie oszczędzano również na przestrzeniach zielonych – największą taką przestrzenią jest park miejski.

3. Okolice Görlitz

Wokół Görlitz znajduje się wiele wsi i mniejszych miasteczek, w których życie wygląda równie dobrze.

„Obszar wokół miasta nad Nysą – Górne Łużyce – ma do zaoferowania wiele skarbów i wyjątkowych miejsc. W promieniu około 60 km można odkryć nie tylko wybitne zabytki kultury i skarby sakralne pośród starego krajobrazu kulturowego, ale także bardzo urozmaicony krajobraz.”

Tak opisuje to „www.goerlitz.de„.
Zapraszamy również na tę stronę (również w języku polskim), gdzie można znaleźć więcej informacji.

4. Polonia w Görlitz

W Görlitz mieszka obecnie około 4000-5000 osób z polskim pochodzeniem – to prawie 10% wszystkich mieszkańców!
Nawet jeśli, jak już wspomniała pani Renata Urdas, nie ma tu prawdziwego „polskiego klubu”, jak w większych niemieckich miastach, Polacy i wpływy polskie są zawsze wszechobecne.

Prawdopodobnie nigdzie indziej nie znajdziesz się tak blisko ojczyzny, jak tutaj, w trójkącie granicznym – na pograniczu Polski, Czech i Niemiec.
Ponadto chcielibyśmy podkreślić, że w ramach projektu Portalski postawiliśmy sobie za cel utworzenie dla was punktu
kontaktowego. Żyjmy razem!

Więcej inforamcji

Chciałbyś zagłębić się w temat i uzyskać więcej informacji od pani Urdas? Obejrzyj nasz odcinek z jej udziałem na Youtube lub posłuchaj podcastu!
Czy masz konkretne pytanie, na które nie ma odpowiedzi w naszych materiałach? Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z panią Renatą Urdas.

www.urdas-immobilien.de